Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co z tego, że genialne podzespoły, skoro niesprawnie działaj
leo20
Banned

Liczba postów: 3,414

Telefon: Sony Xperia L

Soft: 4.4.4 cm11

Znajomość symbiana: 5
Podziękował: 0

Otrzymał podziękowań: 265
Co z tego, że genialne podzespoły, skoro niesprawnie działaj
Co z tego, że genialne podzespoły, skoro niesprawnie działający system?

[Obrazek: android_vector-616x384.jpg]

Zainspirowany wczorajszym artykułem na Komórkomanii odnośnie potencjalnej specyfikacji Galaxy S III postanowiłem zwrócić uwagę na zjawisko coraz lepszych podzespołów komórek, które pomimo kilku rdzeniowych procesorów, nie są w stanie nawet płynnie przewijać menu. Po co nam tak kosmiczne urządzenia, skoro nawet nie mają stosownego oprogramowania, które by je obsługiwało?

Mania pakowania coraz lepszych procesorów do telefonów, większej ilości pamięci operacyjnej czy – o zgrozo – ponad 4,5-calowych wyświetlaczy trwa od dosyć niedawna. HTC ma w swoim dorobku już kilka takich fenomenalnych pozycji, podobnie Samsung. Niestety urządzenia te działają pod kontrolą Androida, który pomimo ogromnej sławy i uwielbienia, jest moim zdaniem systemem wciąż nieudolnym.

Od kilku dni mam do czynienia z telefonem HTC Desire HD (ten z gigahercowym procesorem, 768 megabajtami RAM-u oraz 4,3-calowym ekranem). Urządzenie pozornie świetne. Dopóki się nie uruchomił po raz pierwszy, trwałem w przekonaniu, że zaraz będę mieć do czynienia z hiperszybkim telefonem, który wyprzedza moje ruchy. Jak wielkie było moje rozczarowanie, gdy telefon się włączył.

Trudno mówić tutaj o płynności. Owszem jest kilka ciekawych animacji, na przykład te pogodowe, które powinny być przyjemne dla oka, ale w gruncie rzeczy są denerwujące. Przewijanie menu pomimo – przypomnę – mocnego procesora – na Androidzie 2.3.3 wcale nie jest płynne. Telefonowi zdarza się też zacinać i nagle przestać reagować lub gdy za szybko się przechodzi pomiędzy różnymi programami, to smartfon dostaje zadyszki.

Jaki jest cel w instalacji coraz mocniejszych procesorów i coraz większej pamięci do telefonów, które i tak są kontrolowane przez niepełnosprawny system? Smartfony, owszem, korzystają z tych wszystkich smaczków, jednak tylko podczas grania albo oglądania filmów o naprawdę sporej rozdzielczości. W innych przypadkach jest to zbędne, choć – umówmy się – ile tych „świetnych gier” dostępnych na przykład dla iPhone’a jest w Markecie?

Mam świadomość tego, że co kolejny telefon z Androidem to inna konfiguracja sprzętowa. Wiem, że nie od razu Rzym zbudowano i niektóre rozwiązania (np. dwurdzeniowe procesory) po prostu muszą się dotrzeć. Zdaję sobie sprawę, że telefony działające pod kontrolą WP7 czy iOS nie miewają takich problemów, ponieważ w nich nie znajdziemy super wydajnych procesorów czy układów graficznych z innej planety. Ale moi drodzy, na którym smartfonie Android działa płynnie? Galaxy S II? Ten tylko przychodzi mi do głowy, ale i na nim mogą pojawić się drobne lagi…

I jeszcze jedna uwaga – ekran. Wiadomo że wolimy, gdy wszystko jest duże i przejrzyste (a przynajmniej w kwestii wyświetlaczy), jednak nosić cały czas przy sobie telefon, który ma 4,5-calowy ekran (a gdzie ramka?)? Choć mnie to nie odpowiada, to z pewnością znajdą się entuzjaści tableto-telefonów. To na co pragnę zwrócić uwagę w połączeniu Android+duży ekran to brak graficznej optymalizacji systemu pod kątem wyświetlacza. Co użytkownikowi po tym, że ma wielki ekran, skoro ikony czy nawet systemowe aplikacje rozdzielczością w ogóle nie są do niego dopasowane?

Dopóki Windows Phone 7 nie rozwinie w pełni skrzydeł – a ma ogromny potencjał – pozostanę wiernym użytkownikiem iOS-a. I wcale nie chodzi tutaj o zamiłowanie do marki, bo to najgorsze, co może kierować klientem podczas zakupu sprzętu. Jednak w przypadku iPhone’ów system jest przynajmniej tak stworzony, aby całkowicie współgrał ze sprzętem. I androidowa fragmentacja wcale nie jest dla mnie wytłumaczeniem tego, że telefon nie działa tak jak powinien…

komorkomania.pl
12-10-2011 10:25
Szukaj postów Cytuj

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości

Regulamin | Polityka Prywatności | Wróć do góry | Wróć do forów | Wersja bez grafiki | RSS